Eszköztörténet és tárgykultúra (e-könyv)

Szerző: Selmeczi Kovács Attila

Sorozat: Magyar néprajzi könyvtár

ISSN: 2060-3835

Kiadás éve: 2012

Bölcsészettudományi KarDE hozzáférésNéprajzSelmeczi Kovács Attila

Amióta 1906-ban Bátky Zsigmond megjelentette az Útmutató néprajzi múzeumok szervezésére című munkáját, és benne első fejezetként a gazdálkodás tárgyait vette tematikus vizsgálat alá, a hazai néprajztudományban polgárjogot nyert a tárgykultúra és a munkaeszközök kutatása, melynek eredményeként az eltelt közel egy évszázad alatt számos eszközmonográfia, tárgykatalógus, eszköztörténeti elemzés, tárgytipológiai feldolgozás látott napvilágot. Ebbe a sorba illeszkedik a jelen tanulmánykötet, amely egy sajátos korszak szaktudományos teljesítményét mutatja fel a nagy elődök példájának követéseként.

A közreadott tíz tanulmány bepillantást enged a népi kultúra tárgyi világának végtelen gazdagságába, célszerűségébe, funkcionális komplexitásába. Igyekszik rávilágítani ennek a kultúrának hagyományos értékrendjére, emberközpontúságára, az ember és a használati tárgyak, munkaeszközök közötti hagyományos harmóniára, szemben a ma oktalan tárgyfelhasználó világával.

„Eszköztörténet és tárgykultúra (e-könyv)” értékelése elsőként