Földek és emberek (e-könyv)

Alcím: Földhasználók és földhasználati módok Magyarországon

Szerző: Kovách Imre

Kiadás éve: 2016

Bölcsészettudományi KarDE hozzáférésKovách ImreSzociológia

A kötet szerzője Kovách Imre szociológus, az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont Szociológiai Intézet tudományos tanácsadója, és egyetemi tanár a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Szociológia és Szociálpolitika Tanszékén. Kutatásai legfontosabb területe a vidékszociológia. Számos tanulmánya és könyve jelent meg többek között a mezőgazdasági kistermelőkről, a családi gazdaságokról, az agrárpolitikáról, a projektesített vidékfejlesztési rendszerekről, a magyar társadalom paraszttalanításáról, a földhasználat és a mezőgazdasági üzemszerkezet változásairól, az európai vidékfejlesztési rendszerekről, a tudáshasználatról és a fenntartható fejlődésről, a helyi hatalom szerkezetéről, a vidékiek és városiak kapcsolatairól.

A földhasználat jelentős mértékű koncentrációja, a nagybirtokok kialakulása, az állami tulajdonú földek tartós használatba adása majd kiárusítása, az európai uniós támogatások felosztása, a helyi termelők és külső befektetők érdekellentétei, az állami földpolitika, a mezőgazdaság új szerkezete, a gazdálkodók számának gyors csökkenése, a vidéki társadalom egyenlőtlenségei és a szegénység a közérdeklődés figyelmének középpontjában állnak. A könyv célja, hogy a legújabb kutatási eredmények felhasználásával bemutassa a földhasználat-koncentráció szakaszait és mértékét, a politikai beavatkozások szerepét, a földtulajdon területi mintázatait, a fölhasználók csoportjait az önellátásra termelőktől a legnagyobb földtulajdonosokig.

„Földek és emberek (e-könyv)” értékelése elsőként