Örök magyar professzor üzenete (e-könyv)

Alcím: Tanulmányok Karácsony Sándorról

Szerkesztő: Vincze Tamás

Sorozati tag: Oktatáskutatás a 21. században 8.

ISSN: 2559-8864

Kiadás éve: 2019

Bölcsészettudományi KarDE hozzáférésNeveléstudományOktatáskutatás a 21. századbanVincze Tamás

Kötetünk címét Karácsony Sándortól vettük kölcsön, ő használta A magyar világnézet c. könyvében. A 20. század legtöbbet vitatott munkásságú magyar pedagógusa, Lósy-Schmidt Ede Hatvani-életrajzáról írt recenzióját látta el ezzel a figyelemfelkeltő címmel, a debreceni természettudóst, Hatvani Istvánt, a mondahőssé lett különc tanárt nevezte örök magyar professzornak.

Örök magyar professzor tehát Karácsony Sándor. A Karácsony-életmű ismeretében nyugodtan kijelenthetjük, hogy a sokoldalú, tehetséges tudós akkor került igazán a helyére, amikor elnyerte a debreceni egyetem pedagógiai katedráját, mégis érdemes körüljárni azt, hogy Karácsony maga hogyan viszonyult a saját professzorságához, milyen módon élte meg ennek a feladatnak a felelősségét és súlyát. Egyetemi tanári székfoglaló beszédéből kitűnik, hogy a Debrecenhez sok szállal kötődő pedagógus tökéletesen tisztában volt a rá váró feladatok nehézségével, de felkészültnek érezte magát az új szerepkörre, nem is igyekezett álszerény frázisokkal kendőzni az elégedettségét. Ebben a székfoglalóban értékes és eredeti megállapításokat tett a professzori szerepről, létmódról és magáról az egyetem lényegéről is. Az egyetemi tanári működését megnyitó beszéde azért is jelentős, mert a debreceni pedagógus régi fixa ideáját is megemlíti benne: különbséget tesz a szaktudós és a professzor között.

„Örök magyar professzor üzenete (e-könyv)” értékelése elsőként