Tér, hatalom és identitás viszonyai a magyar filmben (e-könyv)

Szerkesztők: Győri Zsolt, Kalmár György

Sorozati tag: ZOOM. A kortárs filmtudomány kulcskérdései 4.

ISSN: 2063-8450

Terjedelem: 258

Kiadás éve: 2015

Bölcsészettudományi KarDE hozzáférésFilmművészetGyőri ZsoltKalmár GyörgyZOOM. A kortárs filmtudomány kulcskérdése

A tanulmánykötet a magyar film kultúratudományos szempontú újraértelmezésének újabb fejezetét nyitja meg. A téri fordulat kulcsfogalmaira és fontosabb szerzőire támaszkodva kínál szoros olvasatokat filmekről (Ifjú szívvel, Apacsok, Bibliotheque Pascal, Nyócker!), életművekről (Jancsó Miklós, Kósa Ferenc, Hajdú Szabolcs), filmes motívumokról (labirintus-motívum, klinikai tekintet, evés-metaforika, utazás-motívum) illetve társadalmi jelenségekről (apa-fiú kapcsolat, paraszti kultúra, homoszexualitás, emigráció). A kötet tanulmányai folytatják az előző, 2013-ban megjelent ZOOM konferenciakötetben elkezdett munkát: míg ott a magyar filmben megjelenő testek és az általuk megképződő szubjektivitás-konstrukciók álltak a kutatás homlokterében, a jelen kötet írásai a filmekben létrejövő különböző tereket vizsgálják, szoros összefüggésben a bennük működő hatalmi gyakorlatokkal és identitásstratégiákkal.

„Tér, hatalom és identitás viszonyai a magyar filmben (e-könyv)” értékelése elsőként