Önkéntesség és új típusú önkéntesség a felsőoktatási hallgatók körében

978-963-318-537-7

Bölcsészettudományi KarFényes HajnalkaPrint on DemandSzociológia

A kötetben a 2012–2015 között megjelent tanulmányainkat mutatjuk be a felsőoktatási hallgatók önkéntes munkájáról. Napjainkban nem csökken az önkéntesség, hanem kitágul annak jelentése. Az önkéntesség új típusai jelennek meg, a tradicionális motivációk (a másokon való segítés) mellett a modern motivációk is fontossá válnak (pl. karrierépítés), illetve napjaink fiataljai új, rugalmasabb, kevésbé állandó szervezeti keretek között végeznek önkéntes tevékenységet. A kötetben levő tanulmányok elemzési módszere jórészt kvantitatív, bár második tanulmányunkban kvalitatív kutatási eredményeket is bemutatunk. A hét tanulmányból három angol nyelvű, és szintén három társszerzős(kollégákkal és tanítványokkal közösen írt cikk). Két tanulmányban a Debreceni Egyetem hallgatóinak önkéntességét vizsgáljuk, másik öt tanulmányunk vizsgálati területe a történelmi „partiumi” régió, három közép-kelet-európai ország határvidéke. Legfontosabb vizsgált témáink: a hallgatók önkéntességének motivációi és típusai, a diákok vallásossága és értékrendszere, valamint az önkéntesség kapcsolata, az önkéntesség nemi különbségei, a pedagógus- és nem pedagógushallgatók önkéntességének különbségei. A tanulmányok mindegyikében áttekintjük a vonatkozó nemzetközi és hazai szakirodalmat. Munkáinkban elsősorban szociológiai vizsgálatokat folytatunk, de esetenként érintjük az önkéntesség motivációival kapcsolatos szociálpszichológiai területeket is.

978-963-318-537-7

„Önkéntesség és új típusú önkéntesség a felsőoktatási hallgatók körében” értékelése elsőként